Straipsniai

Ar mokate pasakyti „Ne” ?

29 balandžio, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas

Žmonės, kurie gerbia save, savo tikslus, vertybes ir savo gyvenimą, moka pasakyti „Ne”. Moka atsisakyti, atmesti tai, kas jiems nereikalinga. O tie, kurie negali rasti savyje jėgų atsisakyt nereikalingo pasiūlymo, vėliau gaišta laiką nereikalingose veiklose, kelionėse, įsigyja daiktus kurie jiems nereikalingi.

Be to, nemokėjimas pasakyti „ne“ kenkia ir darbo kokybei ir santykiams. Paimkime du pavyzdžius.

PVZ1. Sunkiai dirbate visą savaitę. Šeimos nariai gerbdami jūsų pastangas kantriai laukia savaitgalio, tai vienintelė galimybė pabūti kartu. Bet jums paskambina pažįstamas ar net draugas ir paprašo savaitgalį padėti pervežti daiktus į naują butą. Nemokėdamas pasakyti „ne“ jus sutinkate. Kaip jausis jūsų šeimos nariai, sužinoję apie tai? Žinodami, kad nuvylėte šeimą, kaip jausitės jūs? O kaip jausis draugas paprašęs pagalbos, kai sužinos, kad dėl jo prašymo susipykote su žmona? Galų gale jūs gal būt buvote vienas iš 10 pretendentų į pagalbą, ir jei ne jūs, tai kas nors kitas būtų pagelbėjęs.

PVZ2. Esate puikus savo srities specialistas, todėl darbo metu visi kreipiasi į jus prašydami pagelbėti tą ir aną. Nemokėdamas pasakyti „ne“ ir jausdamasis nepatogiai apsiimate vykdyti visų prašymus. To pasekmėje nespėjate padaryti savo darbų. Ar jus ir jūsų vadovą tenkins jūsų darbo rezultatai? Ar kolegos, kurie prašė pagalbos jausis patogiai jei jus atleis iš darbo už pareigų nevykdymą? Galų gale jie tuos darbus pasidarytų patys, tik sugaištų truputėli daugiau laiko ieškodami papildomos informacijos.

Žmonės nemoka atsakyti kitiems dėl įvairių priežasčių. Vieni taip išauklėti, kad visada visiems reikia padėti. Kiti bijo pakenkti savo reputacijai. Treti bijo sugadinti santykius. Priežastys yra įvairios, bet rezultatas tas pats.

Jei nusprendėte pasakyti „Ne“, tai pirmiausiai turi skambėti jūsų viduje tvirtai ir ramiai, be apmaudo ir apgailestavimo. Neturite jaustis kaltas ir išduodantis kitus. Kas gi padeda tą ramybę ir pasitikėjimą savimi įgauti?

    Aiškiai sustatyti prioritetai padeda atmesti tai kas nesvarbu

Gyvenime  yra žymiai daugiau veiklos ir galimybių, nei mes turime laiko ir jėgų į jas investuoti. Daugelis jų gali būti labai geros, tačiau daugumą jų yra nereikšmingos ir tik kelios yra labai svarbios. Reikia nuolat stabtelėti ir savęs paklausti: „Ar šiuo metu tinkamai investuoju savo laiką? Ar darau tai kas yra svarbiausia?“ Aiškiai sustatyti prioritetai leis lengviau ir tiksliau atsakyti į šiuos klausimus ir su ramia širdimi pasakyti „Ne“ tiems darbams ir veiksmams, kurie jums yra nereikšmingi.

     Ištikimybė sau padeda atsisakyti to kas jums nenaudinga

Įgimta socialinė baimė sukelti nepatogumą kitiems, labai dažnai priverčia mus prisižadėti to, ko mes negalime arba nenorime daryti. Galiausiai turime pripažinti nemalonią tikrovę: siekiant įgyvendinti prisiimtą įsipareigojimą, tenka paaukoti svarbesnius dalykus. Žinoma, visų prašymų atmesti nereikia. Reikia atmesti tik tai, kas nesvarbu, kad galėtume pasakyti „taip“ svarbiausiems dalykams.

Ilgainiui jūs pastebėsite, kad baimė nuvilti ir supykdyti kitus buvo perdėta, o svarbiausia pamatysite, kad žmonės jus labiau gerbia. Nes mokėdamas išlikti ištikimais sau, parodote tai, kad reikalui esant būsite ištikimi ir kitiems. Pasakymo „ne“ įtaka santykiams paprastai būna trumpalaikė. Kai ko nors paprašai ir negauni – susierzini, nusivili ar net supyksti. Tai suprantama. Tačiau praėjus nusivylimui, susierzinimui, išgaravus pykčiui, pasakiusiam „ne“ pajuntama pagarba. Atsisakydami parodome žmonėms, kad laikas labai brangus. Tai atskiria specialistus nuo mėgėjų.

Kad kelias nuo pastovaus „Taip“ iki apgalvoto ir ryžtingo „Ne“ būtų paprastesnis pateikiame bendras gaires su konkrečiais scenarijais, kaip subtiliai pasakyti „ne“.

    Sakykite „Ne“ kitais žodžiais. Būna atvejų, kai pats tinkamiausias būdas pasakyti „ne“ yra tiesiog paprastai ištarti „ne“. Bet jausitės geriau ir ramiau, jei tą žodį sakysite kitaip. Pavyzdžiui:

  • man malonu, kad pagalvojote apie mane, bet bijau, kad negalėsiu;
  • šiuo metu neturiu pakankamai laiko, kad galėčiau su deramu atsakingumu susikaupti ties jūsų prašymu.
  • leiskite patikrinti savo kalendorių ir tada su jumis susisiekti;
  • šiuo metu to padaryti negaliu, kai atsiras laisvo laiko aš su jumis susisieksiu;
  • atsiprašau, bet man atrodo, kad pasirinkote ne tinkamą žmogų.

    Atskirkite sprendimą nuo santykių.

Kai žmonės prašo mūsų ką nors padaryti, svarbu nepainioti prašymo ir santykių su tais žmonėmis. Kartais viskas atrodo tarpusavyje susiję, todėl pamirštame, jog prašymo atmetimas nėra asmens atstūmimas. Tik atskyrę sprendimą nuo santykių galime teisingai pasielgti ir rasti drąsos pasakyti, neįžeisdami asmens. Iš kitos pusės artimi žmonės jausis drąsiau prašydami kažko, jei žinos, kad negalėdamas apsiimti darbo, atsakysite „ne“, negu jaus iš jūsų nepasitenkinimą kai apsiimate darbą, kurio nenorėjote daryti.

   Pasiūlykite kompromisą.

Kuo daugiau galvosim apie tai, ką paaukojam sakydami „taip“, tuo lengviau bus pasakyti „ne“. Kartais sutaupysime laiko pasiūlydami kompromisus. Pavyzdžiui, jei jūsų prašo padaryti kokį veiksmą, bet šiuo metu jūs neturite galimybių to padaryti, galite atsakyti: „šiuo metu negaliu tau pagelbėti, bet žinau žmogų, kuris tai galėtu padaryti/galiu pagalvoti ką galėčiau tau pasiūlyti į pagalbą.

Kiekvienas iš mūsų pats sau stato barjerus, kurie jam trukdo sakyti tiesiai šviesiai. Bet dažnai žmogus nenori, kad jam meluotų, o nori išgirsti tiesioginį atsakymą – taip arba ne. Todėl gerbdami save ir kitus, saugodami savo laiką ir tausodami savo santykius visada likime ištikimi ir sąžiningi sau ir leiskime sau daryti ne viską, ko mūsų prašo. Bet taip pat nepamirškime, kad yra situacijos kuriuose svarbu padėti kitam. Išlaikykite balansą ir mėgaukitės gyvenimu, nes viskas yra jūsų rankose.

Kiti straipsniai

15 sausio, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Svajok taip, tarsi visos svajonės išsipildytų
27 liepos, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
Kodėl yra svarbu planuoti laiką?
11 liepos, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
Tobulėjimo reikšmė žmogaus gyvenime
8 liepos, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
Finansinis žodynas
4 liepos, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
Asmeniniai finansai
UAB STARFISH ACADEMY

info@starfishacademy.lt

+370 686 86833

Sekite mus:

SUSISIEKTI
Kontaktu forma footer