Išbandymų metas. Bausmė ar naujos galimybės?
21 spalio, 2016 | Autorius: Andrius Pekarskas
Pasaulis visada lieka toks pats ir viskas jame vyksta pagal amžinus dėsnius. Ir jei mes pripažįstame tuos dėsnius ir mokome juos pritaikyti savo kasdienybėje, gyvenimas pasidaro labiau nuspėjamas ir harmoningas. Tačiau harmonija – tai ne prekė, kurią įsigijai vieną kartą ir gali nuolatos ja naudotis. Greičiausiai tai dovana už įdėtas pastangas. Ir laikas nuo laiko turi įrodyti, jog esi vertas tokios dovanos ir tokio gyvenimo. Būtent tokiais momentais likimas atsiunčia mums išbandymus, kuriuos turime įveikti, arba pamokas, kurias turime išmokti/pasikartoti. O tas sunkusis laikotarpis vadinamas krize.
Krizė – gyvenimo etapas, kurį reikia priimti ir kuris padeda vystytis, augti ir judėti į priekį. Arba atvirkščiai, priverčia degraduoti.
O kokioje būsenoje įveiksime skirtus išbandymus ir kokio rezultato sulauksime, priklauso tik nuo to, kaip mes juos priimame nuo pat pradžių. Ar kaip pamoką, ar kaip bausmę. Jei priimame tai kaip pamoką, mes nusiteikiame sunkumams ir ieškome teisingo kelio jiems įveikti. Taip nusiteikęs žmogus gali bandyti vėl ir vėl, nepasiduoti po eilinės nesėkmės . Jis žino, kad jei yra užduotis, tai yra ir teisingas sprendimas, o jo atradimas – tik laiko klausimas. Kita vertus, žmogus, priimantis išbandymus kaip bausmę, negali koncentruotis į problemos sprendimą, nes yra atsisukęs atgal ir ieško priežasčių, kodėl yra baudžiamas. Jis daug laiko ir energijos išeikvoja ieškodamas priežasties kodėl jam duota tokia pamoka, o ne bandydamas ją išmokti.
Gyvenimas rodo, jog nuolatos susidūrėme su įvairiom pamokom. Ir mes negalime tiesiog jas peržengti neišsprendę. O bandymai atidėlioti ir užmaskuoti reiškia, kad anksčiau ar vėliau jos grįš, tik dar sunkesnioje formoje. Ar jums teko stebėti, kad tokios pat situacijos nuolatos pasikartoja Jūsų gyvenime? Ar susimąstėte kodėl ?
Išbandymų (krizių) nereikia bijoti – tai mūsų gyvenimo dalis. Ir žinant, kad anksčiau ar vėliau sunkūs momentai ateis į kasdienybę, galima tam pasiruošti. Mokėdami tinkamai juos priimti ir išgyventi, jus nebebijosite krizės, nes būsite jai pasiruošęs. Bet pirmiausia reikia atsikratyti nusistatymo, kad sunkumai ir išbandymai – bausmės už padarytus veiksmus. O kai sunkus laikotarpis bus išgyventas, suprasite, kad tai iš tiesų buvo pirmasis žingsnis naujojo, dažniausiai geresnio gyvenimo link.
Pateiksime jums keletą padrąsinančių minčių, kurios padės jums suprasti, kad sunkumai ne tik laikini, bet ir naudingi.
1. Skausmas – tai gyvenimo dalis, kurios dėka mes augame. Kartais gyvenime užsidaro vienos durys, nes atėjo laikas atidaryti kitas. Ir nepaisant fizinio ar psichologinio skausmo, baimės ir nežinomybės, kas bus toliau, tai yra gerai. Nes mes dažnai nepradedam judėti, kol aplinkybės nepriverčia to padaryti. O žiūrint per laiko prizmę, stovėjimas vietoje yra degradacija.
Pateiksime vieną pavyzdį, kada tik skausmo dėka atsiranda galimybė gyventi. Vikšro mirtis yra drugelio atsiradimo pradžia. Buvo padarytas ir nufilmuotas išsamus tyrimas, kaip drugeliai išsivaduoja iš kokono. Tai sunkus ir daug pastangų reikalaujantis procesas. Drugelio sparneliai kokone yra susilankstę ir kai jis iš kokono išsivaduoja, jo sparnelių venos ima pildytis skysčiu ir padeda sparnams tobulai išsiskleisti. Tas procesas, anot tyrėjų, yra labai sunkus ir skausmingas. Tyrinėtojai nusprendė palengvinti drugelių skausmą ir prakirpo kokonus, kad jie išsilaisvintų lengviau ir greičiau. Rezultatas buvo toks, kad nei vienas iš šių drugelių nesugebėjo skristi.
Joks skausmas neateina beprasmiškai. Patį skausmą reikia išgyventi ir pamiršti, bet negalima pamiršti to, ką išmokome per tą skausmą. Ir nepamirškite, kiekviena didelė sėkmė reikalauja didelės kovos, kuri turi savo kainą.
2. Viskas gyvenime yra laikina. Tai liečia ir sunkius, ir gerus momentus. Džiaugsmas kada nors nuslūgsta, prie geriausių ir maloniausių dalykų priprantama ir tai tampa kasdienybe, o krizės metas anksčiau ar vėliau baigiasi.
Sėkmingas žmogus pasiekęs tai, ko troško, laikui einant atsipalaiduoja ir mėgaujasi gyvenimu. Taip pat šlovės viršūnėje žmogus pradeda didžiuotis savimi, vertinti save aukščiau už kitus ir tuo pačiu apakintas savo sėkme negali konstruktyviai vertinti savo poelgių ir savo gyvenimo. Tokiais momentais galima nuklysti nuo teisingo kelio ir pradėti fiziškai ar dvasiškai degraduoti. Ir kad taip neatsitiktų, žmogui duodama galimybė atsitokėti. Sunkumai ir išbandymai verčia atsipeikėti, peržiūrėti savo gyvenimą ir pakoreguoti vertybes. Tokie momentai taip pat leidžia suprasti, kad viskas šiame gyvenime yra laikina, ar tai būtų geri, ar blogi dalykai.
„Viskas praeina. Ir tai praeis”, – buvo iš-graviruota ant išmintingiausio karaliaus Saliamono žiedo. Būtent šis žiedas jam padėjo nepasiduoti užklupus pačioms sudėtingiausioms situacijoms. Tegul šie žodžiai padeda ir jums. Net tada, kai atrodys, jog viskas prarasta, ir nežinosite kur toliau eiti, priminkite sau. Ir tai praeis”.
3. Nerimas ir skundai nieko nepakeis. Pasakodami vėl ir vėl apie savo problemas, verčiate save iš naujo išgyventi su tuo susijusius neigiamus jausmus ir nerimą. Eilinį kartą sugadinate sau nuotaiką ir primenate sau, koks esate nuskriaustas. Bet dažniausia problemų priežastis yra Jūs pats ir Jūsų veiksmų rezultatas. O kai nuolatos skundžiatės, anksčiau ar vėliau pradedate tikėti, kad esate nuskriaustas ar likimo, ar kitų žmonių, ir patampate auka. Aukos sindromas neleidžia jums priimti atsakomybės už susiklosčiusią situaciją, todėl pradeda atrodyti, kad šios situacijos sprendimas nuo Jūsų nepriklauso. Taip pakliūnate į užburtą ratą, iš kurio ištrūkti tampa labai sudėtinga.
Be to skųsdamasis, jūs koncentruojatės į blogus dalykus, kurie sukuria negatyvias, depresyvias nuotaikas. Tokioj būsenoj sunku nenuvertinti gerų dalykų, kuriuos jūs turite, nes juos tiesiog pamirštate. O dar sunkiau būti dėkingam už tai, ką jau turite.
Šiandienos skundai dėl vakarykštės dienos nepadarys šviesesnio rytojaus. Todėl nustokite skųstis dėl problemų, nenuvertinkite to, ką jau turite ir būkite už tai dėkingi. Tik taip pavyks ištrūkti iš užburto nesėkmių rato.
4. Mokėkite persijungti. Tikriausiai Jums pažįstama situacija, kai esate paveiktas sunkumų ir prarandate susidomėjimą daugeliu dalykų, kurie domino anksčiau. Tada gyvenimas praranda savo spalvas ir visiškai nesinori nieko daryti.
Koncentruotis į vienos problemos sprendimą yra geras įgūdis. Bet kai situacija nėra lengvai išsprendžiama ir reikalauja laiko, tai labai pravartu mokėjimas persijungti į kitas veiklas. Tai mums duoda galimybę atsikvėpti, pravėdint protą ir grįžti prie sprendimo su naujom, gaiviom mintim.
Vienas iš būdų persijungti – pasiūlyti savo pagalbą aplinkiniams, draugams ar giminaičiams. Padėdami spręsti kitų problemas, užmiršite apie savas, turėsite galimybę pasidalinti patirtimi ir pajausti palengvėjimą supratus, kad visos problemos anksčiau ar vėliau išsisprendžia.
Kitas puikus būdas persijungti ir atsikvėpti nuo kamuojančių rūpesčių yra fizinė veikla. Sakoma, kad vystant aktyvią veiklą, protas ilsisi. O tai yra puiki galimybė duoti sau mažytį atokvėpį prieš naują kovos raundą. Taip pat sportuojant organizmas gamina endorfinus – hormonus, kurie atsakingi už gerą nuotaiką. Todėl fizinis aktyvumas džiugina ne tik kūną, bet ir sielą. Turbūt žinomas jums senas posakis „sveikame kūne – sveika siela” ir šiuo aspektu jis yra gana teisingas.
5. Krizė – priverstinis išėjimas iš komforto zonos
„Gyvenimas prasideda ten, kur baigiasi komforto zonos „ – Neilas Walsh.
Krizė – puiki galimybė pasipurtyti ir pasiryžti pokyčiams, kuriuos sunku priimti esant komfortiškam gyvenimui. Užklupus sunkumams mes išeiname iš komforto zonos. Nes turime kažką keisti, išmokti naujus dalikus, iš naujo padaryti pirmuosius žingsnius ten, kur niekada neplanavome žengti, užbaigti tai, ko iš viso nesinori daryti. Iš esmės daryti tai, kas padeda mums augti ir vystytis. Todėl ir sakoma, kad mes augame tik krizės metu.
Brianas Tracy yra parašęs knygą „Išeik iš savo komforto zonos. Pakeisk savo gyvenimą. ” Nors knyga jau daug kartų buvo išleista, ji vis dar yra populiari. Rekomenduojame jums šią knygą, ypač tiems, kas pirmą kartą išgirdo sąvoką „ komforto zona“. Drąsiai galima sakyti, kad tai yra puikus gyvenimo keitimo vadovas.
6. Jei jus kritikuoja, reiškia viską darote teisingai.
„Atminkite, kad nekonstruktyvi kritika dažnai yra užmaskuotas komplimentas” – Dale Carnegie.
Kai kiti žmonės neigiamai kalba apie jus arba kritikuoja Jūsų veiksmus, išgirskite ką jie sako, bet neskubėkite keistis. Mokėjimas išgirsti ir priimti pastabas yra puikus bruožas, problema tame, kad didžioji dalis pastabų dažniausiai ateina iš nekompetentingų arba iš nenuoširdžių asmenų.
Žmonės mėgsta kalbėti ir apkalbinėti ir nesvarbu, ką jūs darote ar kaip gerai jūs tai darote. Dažniausiai tai vyksta dėl to, kad jiems patiems neužtenka ryžto paimti gyvenimą į savo rankas ir nukreipti jį taip, kaip patiems norisi. Ir kol to nedaro kiti, tame randa neveiklumo pasiteisinimą sau. Bet kai kažkas iš aplinkos keičiasi arba elgiasi kitaip nei jie, ir dar tai atneša jiems sėkmę, atsiranda du keliai: arba pripažinti jog aš kažką darau ne taip, arba paskelbti, jog kažką neteisingo daro kitas. Kaip žinome labai sunku yra pripažinti savo klaidas ir kitų pranašumą, todėl dažniausiai pasirenkamas antras variantas – kritikuoti kitą. Ir jei mes reaguosime į visą kritiką, tai blaškysimės nuo vienos nuomonės prie kitos ir greitai prarasime savo unikalią nuomonę.
Negalima leisti kažkam sugadinti jums nuotaiką ar pakeisti jūsų vertybes. Todėl negalima imti to per daug į širdį, net jei tai atrodo labai asmeniška. Jaudinkitės dėl savęs, o ne dėl kitų nuomonės. Nemanykite, kad žmonės kažką daro dėl Jūsų. Jie tai daro dėl savęs.
7. Geriausia, ką galite padaryti, tai judėti toliau. Ir kaip sako Konfucijus „Nesvarbu kaip lėtai tu judi . . . svarbiausia – nesustok“. Mylėkite savo gyvenimą, pasitikėkite intuicija, rizikuokite, praraskite ir iš naujo raskite laimę, atsiverkite meilei ir neleiskite nesėkmėms pavirsti randais savo širdyje.
Gyvenimas – ilga kelionė. Nustokite nerimauti, uždavinėti klausimus ir viskuo abejoti. Juokitės, gyvenkite šia akimirka ir džiaukitės gyvenimu. Jūs galite nežinoti tiksliai, kur norite eiti, bet galų gale atvyksite ten, kur turėjote būti.
Ir atminkite, sunkūs momentai ir išbandymai ateina pas visus ir ne viena krizė neapsieina be nuostolių. Tai yra greičiausias vystymosi kelias, o sunkūs momentai yra kaina, kurią mes mokame už augimą. Pažvelkite į krizę kaip į galimybę atsikratyti kažko pasenusio ir nuobodaus, kaip į galimybę pagerinti savo gyvenimą ir praturtinti jį kažkuo džiaugsmingu. Jums tikrai tai pavyks!