Straipsniai

Koks Jūsų žaidimo stilius? Tam, kad laimėtum? Ar tam, kad nepralaimėtum?

11 spalio, 2016 | Autorius: Andrius Pekarskas

 

Kokiais atvejais jūs veiksite efektyviau ? Kokie veiksniai padidina arba sumažina Jūsų motyvaciją? Kadangi nėra universalių atsakymų į šiuos klausimus, žmonės pateikia labai įvairius atsakymus. Dažnai jiems įtaką daro charakterio tipas, veiklos pobūdis  ir pasirinktas gyvenimo stilius.

Nustatyti ir žinoti žmogaus tipą yra naudinga. Tas žinias galima pritaikyti ir sau, ir šalia esantiems. Kai žinai, kokį veikimo modelį pasirinks tavo draugas ar kolega, lengviau prognozuoti  jo elgesį tam tikrose situacijose.  Pavyzdžiui visiems žinomas skirstymas pagal temperamento tipą: cholerikas, sangvinikas, melancholikas, flegmatikas. Jei vadovas žino, kad jo darbuotojas yra flegmatikas, tai užduočių atlikimui skirs daugiau laiko. Jei viršininkas yra cholerikas, pavaldinys tai žinodamas gali nusiteikti nuotaikų svyravimams ir jautriai nereaguoti į kritiką ar pagyrimus. Bet jei vienas ir kitas nežino ar nenaudoja tokios informacijos, tai pirmuoju atveju viršininkas reikalaus greito užduočių atlikimo, kas prieštaraus melancholiko bioritmams. O antroje situacijoje kritikuojamas pavaldinys gali prarasti motyvaciją dirbti, nes viršininko žodžius arba kritiką priims rimtai.

Versle, siekiant nustatyti asmens tipą, labiausiai paplitusi yra Myerso – Briggso tipologija. Šiame metode nagrinėjamos charakteristikos, tokios kaip: ekstraversijos arba intraversijos laipsnis ir kuom žmogus linkęs vadovautis: emocijomis ar logika ir t.t. Visa tai parodo žmogaus polinkį renkantis veiklos sritį, bet nesuteikia informacijos apie tai, geras jis toje srityje ar ne, taip pat nesuteikia žinių, kaip reguliuoti žmogui būdingas savybes. Taip pat vienas iš didžiausių šio būdo trūkumų – jis nenumato ateities veiksmų.

Laimei yra ir dar vienas žmonių klasifikavimo būdas, leidžiantis prognozuoti jų elgesį. Turbūt pastebėjote, kad mūsų gyvenimas su tam tikrais įvykiais ir situacijų sprendimais primena žaidimą, kurį mes siekiame kuo geriau ir sėkmingiau sužaisti. Viena kategorija žmonių žaidžia atsargiai, atsakingai, kruopščiai viską apgalvodami, neskubėdami ir nerizikuodami, renkasi kelią, kuris lėčiau, bet saugiau atves prie nusibrėžto tikslo. Kiti yra impulsyvūs, linkę pasiekti visko greitai, nebijo rizikuoti, nebijo naujovių ir inovacijų, renkasi tą kelią, kuris greičiau juos atves prie nusibrėžto tikslo. Taigi pirmieji priklauso kategorijai tų, kurie žaidžia kad nepralaimėtų, o antrieji žaidžia tam, kad laimėtų.

Du stiliai

Pasirinktas žaidimo ar gyvenimo stilius suformuoja skirtingus susifokusavimo ir motyvacijos būdus. O tai savo ruožtu daro įtaką mūsų problemų sprendimo būdams. Žmonės, kurie dėmesį skiria tam, kad laimėtų žaidimą, nuolatinei pažangai ir judėjimui į priekį, aiškiai mato savo tikslus, todėl koncentruojasi į  tai, ką jie gaus pasiekę užbrėžtą tikslą. Tai verčia juos veikti greitai, nes juos motyvuoja pats tikslo pasiekimas. Taip pat tokiems žmonėms būdingas pozityvumas. Deja, rizika ir skubėjimas kartu su pozityviu mąstymu turi pasėkmes. Veiksmai dažnai nėra apgalvoti ir sprendimuose trūksta plano B. Bet tai yra ta kaina, kurią jie pasirengę mokėti. Nes tokio tipo žmonės  susitelkia į judėjimą ir jiems nėra nieko blogiau nei prarasta galimybė, kuria nebuvo pasinaudota.

Kitam stiliui priklauso žmonės, sutelkiantys dėmesį į problemų prevenciją, jie yra atsakingi, puoselėja saugumą, ilgai ir kruopščiai planuoja, nes nerimauja, kad kažkas gali įvykti ne taip, kaip planuota. Jie yra budrūs, žaidžia kad nepralaimėtų ir vertina tai, ką turi. Jų mantra – tik neprarasti to, ką jau įgijo. Dažniausiai jie nėra linkę rizikuoti, tačiau atidžiai ir kruopščiai dirba. Jie eina į sėkmę lėtai ir metodiškai. Žmonės, kurie dėmesį skiria tam, kad nepralaimėtų žaidimo, koncentruojasi ne į patį tikslą, o kad jis būtų pasiektas saugiai. Galbūt jie nėra labai kūrybingos asmenybės, bet turi puikius analitinius gebėjimus.

Dauguma skaitytojų tikriausiai iš karto atpažino save  viename iš šių dviejų tipų. Taigi:

 

Aktyvistai (Tie, kurie žaidžia kad laimėtų):

– Greitai dirba;

– Atsižvelgia į daugelį alternatyvų, yra geriausi „proto šturmo” metu;

– Atviri naujoms galimybėms;

– Optimistiškai nusiteikę;

– Planuoja tik artimiausią laikotarpį;

– Ieško teigiamos paramos ir be jos praranda ūpą;

– Kai kyla problemos, jaučiasi priblokšti ir nusivylę.

 

Perdraudikai (Tie, kurie žaidžia, kad nepralaimėtų):

– Dirba lėtai ir apgalvotai;

– Įpratę prie tvarkos ;

– Pasirengę blogiausiam;

– Patiria stresą, kai reikia darbą padaryti per trumpą laiką;

– Ieško patikimų ir išbandytų metodų;

– Jaučiasi nepatogiai, kai yra giriami;

– Jaučia nerimą, kai atsiranda problemos.

 

Pirmiausiai reiktų atpažinti savo stilių, kaip jūs linkę elgtis gyvenime. Tada suprasite ne tik savo stipriąsias ir silpnąsias puses, bet ir motyvacinį tipą. Tai padės jums lengviau rasti savo nišą, suprasti, kokia kryptimi reikia tobulintis ir kokią veiklą pasirinkti. Dažnai žmonės daro šį pasirinkimą intuityviai. Psichologiniai tyrimai rodo, kad perdraudikai dažnai renkasi „tradicines ir realias profesijas”, tokias kaip administratorius, buhalteris, inžinierius, technikas.

Tarp aktyvistų dažniau galime rasti „kūrybingos ir mokslinių tyrimų profesijų”  atstovus – muzikantus, atradėjus, konsultantus, verslininkus. Jie nelinkę galvoti šablonais ir pasirenka profesiją, kuri skatina kūrybiškumą ir mąstymą .

Individualus požiūris

Jei žinote savo stilių, galite pasirinkti tinkamus vaidmenų modelius, tinkamai nustatyti tikslus, išklausyti ir teisingai formuluoti atbulinį ryšį, o taip pat  pasirinkti tinkamas skatinimo formas, geriausiai atitinkančias jūsų arba jūsų pavaldinių motyvacinį tipą. Kai visa tai atitinka jūsų motyvacijos poreikiui, jūs vertinate savo darbą ir dirbate efektyviau, su malonumu. Pas aktyvistus atsiranda entuziazmas , o pas perdraudikus – budrumas. Jei tokie poreikiai netenkinami, jūsų šansai pasiekti sėkmę yra gerokai sumažinti.

Stilių susidūrimas

Kas atsitinka, kai dviejų stilių atstovai dirba kartu ir iki galo neįvertina vienas kito stipriųjų savybių? Andrew Kakabadse ir Nada K. Kakabadse, Britanijos universiteto mokslininkai, 20 metų tyrė daugiau nei 12 500 vadovų elgesį . Respondentai buvo iš 21 šalies ir įvairių veiklos sričių, tokių kaip viešųjų ryšių, tarnybinių, karinių ir t.t. Ir štai ką jiems pavyko išsiaiškinti:

Viršininkas aktyvistas + Pavaldinys perdraudikas = neefektyvus darbas

pirmas

Aktyvistas Jonas nemato jokios grėsmės persidraudikės Onytės elgesyje. Bet jis taip pat nepastebi ir neišnaudoja jo stipriųjų pusių, nesuprasdamas, kad jai reikia duoti aiškius nurodymus ir apibrėžti konkrečius tikslus.

Pavaldinys aktyvistas + Pavaldinys perdraudikas = įtempti santykiai

antras

Kai kolegos skirtingai sprendžia užduotis, tai kelia įtampą santykiuose. Perdraudikė Onytė mato aktyvisto Jono elgesyje grėsmę, o tai savo ruožtu erziną Joną, nes Onytė nepasitikėdama kolega sukuria kliūtis, su kuriomis jam reikia nuolat kovoti. Ilgainiui iš to gali kilti konfliktas.

Viršininkas aktyvistas + Viršininkas perdraudikas = kova už valdžia

trecias

 

Kai perdraudikė Onytė ir aktyvistas Jonas abu viršininkai, tarp jų gali kilti kova. Jonas demonstruos savo sėkmę, nuvertinant Onytės nuopelnus, o pastaroji savo ruožtu nuolat jį kritikuos.

Viršininkas perdraudikas + Pavaldinys aktyvistas =jėgos demonstravimas

ketvirtas

Netgi užimant viršininko poziciją, perdraudikė Onytė prisibijo savo darbuotojo aktyvisto Jono ir stengiasi apriboti jo veiklą, o atitinkamai ir galimybes. Jonui nepatiks griežta kontrolė iš viršininkės pusės ir galiausiai jis gali palikti darbo vietą.

Matome, kad informacijos trūkumas apie vienas kito asmenybės tipą ir veiklos stilių gali sukelti nereikalingų įtemptų situacijų, privesti prie konflikto, kurio sprendimas eikvoja ir laiką ir energiją, kuri turėtų būti skirta kompanijos vystymui ir komandiniam darbui. Taigi informacija  apie kitų veiklos stilių ir empatija (mokėjimas įsijausti į kito situaciją) gali padėti sukurti darbingą atmosferą, išvengti konfliktų ir motyvuoti visą komandą našiam darbui.

Galu gale, nėra geros ar blogos žaidimo strategijos.Aktyvistai ir perdraudikai savotiškai teisūs: abu stiliai turi vienodą teisę egzistuoti. Norint sėkmingai vystyti verslą, reikalingi ir aktyvistai, ir perdraudikai – nors jie dažnai ir neranda  bendros kalbos. Įmonės (ir kolektyvai) turėtų stengtis nuolat atsinaujinti ir įgyti pagreitį, o tai įmanoma padaryti harmoningoje aplinkoje.  Svarbu suprasti ir gerbti skirtingus asmenybės tipus ir stilius, bei mokėti įdarbinti savo ir kitų stipriąsias puses. Nesvarbu,  ar jūs žaidžiate tam, kad laimėtumėte, ar tam, kad nepralaimėtumėte, svarbiausia, kad jūs žaidžiate, o ne esate savo gyvenimo-žaidimo pasyvus žiūrovas, stebintis, kaip Jūsų žaidimą žaidžia kažkas kitas.

Kiti straipsniai

17 balandžio, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Informacinės erdvės švara
16 kovo, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Interviu su vidinio rato nare Alina Kraujutiene
15 sausio, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Svajok taip, tarsi visos svajonės išsipildytų
27 liepos, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
Kodėl yra svarbu planuoti laiką?
20 liepos, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
Kas yra RINKA?
UAB STARFISH ACADEMY

info@starfishacademy.lt

+370 686 86833

Sekite mus:

SUSISIEKTI
Kontaktu forma footer