Straipsniai

Kas yra RINKA?

20 liepos, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas

Žmogui, kuris žengia pirmuosius žingsnius į finansinio pasaulio platybes, pats žodis rinka ir jos veikimo principai atrodo (o gal taip ir yra iš tikrųjų) labai sudėtingi. Dažnai žmogus susimąsto –  koks genijus sugalvojo tokį sudėtingą mechanizmą, kuriuo vadovaudamiesi milijonai žmonių vykdo įvairius sandorius. Įsivaizduokime keletą pavyzdžių. Jeigu žmogus ieško darbo, jis analizuoja darbo rinką – t. y. kokios profesijos reikalingos ir koks darbo užmokestis. Jeigu norima investuoti į vertybinius popierius – analizuoja vertybinių popierių rinką. Norint sumokėti optimaliausią kainą už įsigyjamą nekilnojamojo turto objektą – analizuojama nekilnojamojo turto rinka. Ir dar begalė žmogaus kasdienybėje vykstančių pavyzdžių. Pagal pobūdį ir mastą rinkos klasifikuojamos į įvairias kategorijas. Bet šis straipsnis yra ne apie tai.

    Rinka – ten, kur vyksta produktų, prekių bei paslaugų pirkimas ir pardavimas. Rinka išsivystė savaime, kai atsirado pirkimo-pardavimo sandoriai. Tai galima matyti iš senųjų įvairių tautų patarlių ir priežodžių. Štai keletas tokių: „Į turgų važiuok –  kainos nesivežk”, „Pinigas pinigą augina”, „Geriau turėti daug draugų turguje nei daug monetų maiše” (italų patarlė) ir t. t. Jeigu turite laiko ir noro, galite rasti ir išanalizuoti šimtus analogiškų patarlių. Įdomiausia tai, kad viskas, kas sakoma tūkstantmečius skaičiuojančiose patarlėse, galioja ir dabar.

   Paprastais žodžiais apibūdinant –  rinka, tai yra ta vieta kur susitinka pardavėjas ir pirkėjas. Vienas nori parduoti už optimaliausią kainą, kitas nori įsigyti ir nepermokėti.  Pardavėjai sukuria pasiūlą, pirkėjai paklausą.

    Turint produktą (paslaugą, informaciją ir kt.) realizacijai, kaip nustatyti geriausią kainą, kad siūlantysis pasiektų savo tikslą – t. y. parduotų reikiamą produktą? Juk jeigu kaina bus per aukšta –  niekas nebus suinteresuotas šia pasiūla, o jei kaina bus per maža –  nepadengs savo pagaminimo išlaidų.

   Paimkime paprastą pavyzdį su mašinos gamyba ir pardavimu. Atrodo, kad šios mašinos paklausą įtakoja jos galutinė kaina, už kurią pardavėjas sutinka nupirkti būtent šią mašiną. Bet iš kitos pusės –  mašinos kainą galutiniam pirkėjui sudaro mašinos gamyba, transportavimas, salės nuoma, darbo užmokestis, mokesčiai ir kitos išlaidos. Todėl pardavėjas yra įkalintas į tam tikrus rėmus. Produkto tipą ir kainą nustato pardavėjai (pasiūla), atsižvelgdami į tai ko reikia (paklausa) pirkėjams, šie savo ruožtu nusprendžia ko jiems reikia atsižvelgiant į tai kas jiems yra siūloma ir t.t. išeina užburtas ratas.

    Išeiti iš šio užburto rato sugalvojo anglų ekonomistas Alfred Marshall (1842-1924) pasiūlydamas rinką atvaizduoti (žr. pav.).  Ekonomistai vadina „rinkos kryžiumi“,   dar kiti vadina „Maršalo kryžius“.rinka graf

    Matome, kad viena kreivė yra pasiūlos, o kita paklausos. Jų susikirtimo taškas ir yra optimaliausia rinkos vertė, kuri išlaiko pusiausvyrą tarp naudingumo ir išlaidų.

Rinkos reguliavimui egzistuoja įvairios vyriausybės programos, mokesčių sistema, įvairios finansinės ir bankų sistemos, darbo teisė, antimonopoliniai įstatymai. Rinkos ekonomika negali egzistuoti be konkurencijos principo įgyvendinimo. Taip pat rinkos ekonomika negali egzistuoti be konkurencijos ir jos realizavimo principo.

    Pabaigai apžvelkime kaip klasifikuojamos rinkos.

       1. Pagal Geografinę aprėpti:

– Pasaulinė

– Nacionalinė

– Regionininė

       2. Pagal konkurencijos tipą:

– Monopolinė rinka

– oligopolinė rinka

– tobulos konkurencijos

      3.Pagal galiojančius teisės aktus:

– Teisinė (oficiali)

– Nelegali (juodoji)

      4.Pagal pirkimo – pardavimo sferą:

– Finansinė rinka:

  1. Valiutų rinka
  2. Nacionalinių valiutų rinka

– Prekių rinka:

  1. Vartotojų prekių rinka
  2. Pramonininkų prekių rinka
  3.  Informacijos rinkos
  4. Technologijų rinka

     5. Darbo rinka.

    Matyti išvadą, kad beveik visos materialaus gyvenimo sferos vienaip ar kitai siejasi su rinka, todėl kiekvienam pravartu žinoti kaip viskas veikia. Taigi turite du variantus: ir toliau galvoti, kad tai per daug sudėtinga ir nesigilinti, prarandant savo konkurencingumą, arba skirti tam laiko, praplėsti savo žinias ir pakelti savo kvalifikaciją. Kurį variantą renkiesi tu?

Kiti straipsniai

17 balandžio, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Informacinės erdvės švara
16 kovo, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Interviu su vidinio rato nare Alina Kraujutiene
8 liepos, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
Sėkmės istorijos
16 gegužės, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
Banko klaida jūsų naudai
1 gegužės, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
PINIGOLOGIJA #6
UAB STARFISH ACADEMY

info@starfishacademy.lt

+370 686 86833

Sekite mus:

SUSISIEKTI
Kontaktu forma footer