Straipsniai

10 klaidų formuojant naujus įpročius

2 vasario, 2016 | Autorius:

 

Kiek kartų Jūs sau pasižadate pradėti naują gyvenimą (mesti rūkyti, grūdintis šaltu vandeniu, rytais pradėti bėgioti ar medituoti) nuo pirmadienio (nuo naujųjų metų, nuo rugsėjo pirmos)? Ir kiek kartų šie bandymai nepavyko? Tikriausiai, tiek pat.Gera naujiena − Jūs ne vienas toks. Ir dar viena gera naujiena, mus šiek tiek nuraminsianti: taip jau sukurtos mūsų smegenys, kurios priešinasi bet kokiam naujam bandymui atsikratyti senų įpročių ir pradėti formuoti naujus

Juk naujas įprotis − tai išėjimas iš komforto zonos ir grėsmė įprastam, ramiam gyvenimui.  Ir jei mes vis dėlto ryžtamės imtis naujų pokyčių gyvenime, protas nedelsiant ima priešintis ir prašyti viską grąžinti į senąsias vėžias. Nepaisant to, šį sustabarėjusį ir kupiną senų žalingų įpročių mąstymą mes galime apeiti. Pirma, tam reikia žinoti, ką mes darome ne  taip ir iš karto taps aišku, kaip pradėti taisyti padėtį. Siūlome Jums susipažinti su10 išskirtų klaidų formuojant naujus įpročius, kurie grindžiami moksliniais tyrimais, atliktais profesoriaus BJ Fogg Stanfordo universitete.

  1. Daugelis tikisi, jog padės tik stipri valia

Dar anksčiau mokslinių neurologų įrodyta, jog valia yra kur kas pervertinama. Mat valia priklauso nuo daugelio veiksnių: stresinių situacijų buvimas ar nebuvimas , kiek Jūs pailsėjęs dieną prieš, ar suvartojote tinkamą kiekį angliavandenių ir pan. Taigi neverta tikėtis keisti įpročius tik padedant valiai, jei siekiama ilgalaikių rezultatų.

Sprendimas. Įsivaizduokite, kad valios nėra. Nesiremkite ja. Tai bus pirmas žingsnis į geresnę ateitį.

  1. Tikėjimasis didelių ir greitų pokyčių vietoj mažų pasiekimų

Prisiminkite posakį: „Jei pamilti, tai tik karalienę …“. Tai reiškia viena: jei jau pradėjome sportuoti, tai iš treniruoklių salės neišeisime 3 valandas, sportuosime,5 kartus per savaitę. Ir po kurio laiko abonementas kartų su sportine apranga skrenda į tolimiausią kampą.

Sprendimas. Pradėkite mažais žingsneliais, bet nuosekliai ir sistemingai. Jei norite priprasti valyti dantis su dantų siūlu po valgio, tebūnie tai tik vieną kartą, po pusryčių. Taip pat ir su sportu: 15 minučių ėjimas pėstute dienos metu −  bus puiki pradžia. Maratonai kol kas  ne Jums

  1. Aplinkos įtakos ignoravimas

Jau gerai žinoma tiesa, kad Jūsų pajamos bus lygios 5 draugų pajamų aritmetiniam vidurkiui , su kuriais daugiausiai bendraujate.

Jei jūs ketinate pradėti bėgioti po darbo, o visi jūsų draugai vakarus leidžia bare gurkšnodami alų, deja, su tokia aplinka daug nenuveiksite. Jei jūs tikrai norite pakeisti savo gyvenimo kokybę, turite atsikratyti žalingos Jums aplinkos.

Sprendimas.  Keiskite savo aplinką patys, ir permainų Jūsų gyvenime nereikės ilgai laukti.

  1. Bandymas perdaryti seną elgesį ar įpročius, o ne formuoti naujus

Pavyzdžiui, jūs norite mažiau laiko praleisti socialiniuose tinkluose. Vietoje to, kad ribotumėte save per prievartą, raskite kitų būdų įdomiai ir vertingai praleisti  laiką. Kokia veikla Jūsų gyvenimą padarys įdomesnį? Sudarykite veiklų sąrašą, kuriais galėtumėte užsiimti turėdami 30,15 laisvų minčių ar net1 valandą

Sprendimas. Koncentruokite dėmesį į veiksmą, o ne į vengimą. Judėkite ne „nuo“ (bėgimas nuo), o „į“ (į tikslą).

  1. Kaltės jausmas nesėkmės atvejais

Nesėkmės atsitinka ne tik dėl blogos motyvacijos ar blogai atliktų veiksmų.  Naujo elgesio formavimas nėra toks paprastas dalykas,lengviau pasakyti negu padaryti.

Sprendimas. Pasirinkite naują įprotį, kurį paprasta įgyvendinti, kuriam nereikia ypatingos motyvacijos.  Pavyzdžiui, norite įprasti  rytais bėgioti? Pradžiai ryte kelkitės 10 min. anksčiau. Dar geriau, jei eisite miegoti 10 min. vėliau, vėliau dar prie to laiko pridėkite 10 min. ir t.t. Tokiu būdu atsiras papildomų 10, 20, 30 laisvų minučių, kurias galite skirti mankštai. Tai ir vadinama siekti tikslo mažais žingsneliais, o įprotis formuosis nepastebimai ir nereikalaus didelių pastangų.

  1. Neįvertinta trigerių galia

Trigeris (paleidiklis) − tai paleidimo mygtukas, kuris sukelia tam tikrą reakciją. 80 procentų mūsų gyvenime atliekamos veiklos vyksta „autopilotu“, paleidžiamu trigeriais. Norite atsisakyti saldumynų? Praeikite pro šalį konditerijos parduotuvės, kitaip vieną dieną netikėtai pajutę saldų kepinių aromatą, nepastebėsite, kaip jau mėgausitės trečia porciją saldumynų.

Sprendimas. Tam, kad „išjungtume“ autopilotą, būtina atidumo praktika (mindfullness).

Pirma, tyrinėkite save. Paleidiklius reikia žinoti.

Be to, turite daryti pauzes −geriausiai padeda gilus kvėpavimas. Giliai įkvėpkite ir nukreipkite savo dėmesį į kvėpavimą. Jei Jūs jau „pagavote“ save prie šaldytuvo su ištiesta ranka į skanumynus, keletą kartų giliai įkvėpkite ir paklauskite savęs: „Ko aš ištiktųjų noriu?“. Taip jūs sulėtinsite įvykių eigą ir turėdami pasirinkimą, laikas nuo laiko, Jūs suprasite, kad jūs nenorite saldaus pyrago, o tiesiog pagurkšnoti karštos arba tos ar išsimaudyti ir atsipalaiduoti vonioje.

  1. Įsitikinimas, jog žinios veda prie veiksmų

Deja, sužinoję ką nors naujo,  nereiškia, jog taip veiksite, nors Jūs vis dar manote, kad perskaityta knyga pakeis Jūsų elgesį ar įpročius.

Sprendimas. Atidžiai atsirinkti tai, ką skaitote, o ką skaitote, stenkitės įgyvendinti praktiškai per įmanomus įvarius mokymus ir seminarus. Tik teorija išbandyta praktikoje leis Jums suprasti, ar tai Jums tinka, ar ne.

  1. Koncentracija į abstraktų tikslą, o ne į konkretų veiksmą

Pavyzdžiui, „įgauti formą“, vietoj „pradėti bėgioti 15 minučių per dieną“,  arba „išmokti užsienio kalbą“ − skamba taip miglotai, kad net sunku ir nesinori pradėti. Tačiau jei Jūs užsibrėšite tikslą, pavyzdžiui, „išmokti 5 naujos kalbos žodžius kiekvieną dieną“ − misija jau tampa įvykdoma.

Sprendimas. Maksimaliai konkretizuokite siekiamą rezultatą, suskaidydami jį į mažus žingsnelius.

 

  1. Noras pakeisti elgęsi visam laikui, vietoj apibrėžto laikotarpio

„Visam laikui atsisakyti saldumynų“ − neskamba labai įkvepiančiai, . bet jei pažadėsite sau atsisakyti saldumynų kiekvieno mėnesio pirmadieniais ir ketvirtadieniais − veiksmas atrodo kur kas realistiškesnis ir įgyvendinamas su aiškiai matomu rezultatu.

Sprendimas. Ateities pokyčius suskaidykite į mažų veiksmus, kuriuos galėtumėte atlikti per trumpą laiką.

  1. Prielaida, kad elgesio kaita yra sudėtingas procesas

Jūs turėjote daug nesėkmių ir nusivylimų formuodami naujus įpročius? Tai nėra priežastis pulti į neviltį. Jūs tiesiog nežinojote, kaip tai daryti teisingai, nežinojote, kad mūsų sustabarėjęs mąstymas kontroliuoja bet kokį naują elgesį ar naują įprotį.

Todėl pradėkite: raskite tinkamą aplinką, suformuluokite sau aiškius siekiamus rezultatus, darykite mažus žingsnelius kiekvieną dieną ir tikėkite savimi! Jūs turite viską ko reikia bet kokiems naujiems pokyčiams! Girkite save už mažas pergales ir jums pavyks!

Kiti straipsniai

17 balandžio, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Informacinės erdvės švara
16 kovo, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Interviu su vidinio rato nare Alina Kraujutiene
15 sausio, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Svajok taip, tarsi visos svajonės išsipildytų
27 liepos, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
Kodėl yra svarbu planuoti laiką?
20 liepos, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
Kas yra RINKA?
UAB STARFISH ACADEMY

info@starfishacademy.lt

+370 686 86833

Sekite mus:

SUSISIEKTI
Kontaktu forma footer