Straipsniai

6 stiklainių sistema – būdas padedantis lengvai valdyti savo finansus

23 birželio, 2020 | Autorius: Andrius Pekarskas

Finansinio raštingumo trūkumas Lietuvoje yra viena iš didžiausių visuomenės švietimo problemų. Daugelis žmonių nemoka valdyti savo finansų ir dažnai gyvena „nuo algos iki algos“, kai kurie net žemiaus skurdo ribos. 2018 metais beveik 645,000 (beveik 23%) Lietuvos gyventojų pajamos buvo mažesnės nei 345€ (skurdo riba) vienam asmeniui. Remiantis Lietuvos Bankų asociacijos 2019 metais atliktu tyrimu, lietuvių finansinio raštingumo lygis siekia tik vidutinį (43 balai iš 100 galimų). Tik 57% apklausoje dalyvavusių dalyvių galėjo atsakyti apie namų biudžeto, finansų planavimo ir taupymo klausimus. Dauguma savo finansine padėtimi yra patenkinti 36-45 metų, aukštąjį mokslą baigę, respondentai, o vyresni nei 56 metų apklausų dalyviai yra nepatenkinti.

Kodėl tiek daug žmonių nemoka teisingai elgtis su savo pinigais?

Atsakymas yra labai paprastas. Nors Lietuva yra tikrai technologiška, pažengusi ir išsivysčiusi valstybė, tačiau apie finansinę edukaciją šalyje, apie pačius pinigus, asmeninių finansų valdymą buvo garsiau pradėta kalbėti tik 2000-2006 metais. Patys valdininkai tik 2007 metais pamačiusi Lietuvos demografinės padėties prognozes susigriebė plačiau skleisti finansinį raštingumą. Buvo teikiamos įvairios rekomendacijos ir gairės, dėliojamos finansinio raštingumo programos, kaip užtikrinti visuomenės finansinę ateitį. Prognozuojama, jog 2050-2060 metais vieną senjorą turės išlaikyti 1,7 dirbantis žmogus, kai 2019 metais vienas pensininkas buvo išlaikomas 3-3,5 dirbančių žmonių.

Kaip užtikrinti savo finansinę ateitį?

Reikia savarankiškai pradėti domėtis finansine edukacija, kelti savo finansinį išsilavinimą, planuotai ir sistemingai valdyti savo finansus bei laikytis finansinės dietos. Nereikia tikėtis, jog valstybė išspręs visas tavo finansines problemas. Kuo anksčiau šie dalykai bus daromi, tuo kokybiškesnę ateitį galėsi sau susikurti. Taip pat verta nepamiršti mūsų jaunosios kartos, nuo ankstesnio amžiaus mokyti juos apie asmeninius finansus.

Šiame straipsnyje bus pateikta viena iš paprasčiausių ir lengviausiai valdomų asmeninių finansų sistemų. Šią sistemą sukūrė T. Harv Eker, knygos „Turtingas ir vargšas – du mąstymo tipai“ autorius. Autorius išskyrė 6 pagrindines gyvenimo sritis, kuriose žmonės išleidžia savo pinigus, tai: investavimastobulėjimasilgalaikiai pirkiniaipramogosbūtinosios išlaidos ir parama. Pasak autoriaus, visos gautos pajamos turi būti skaidomos procentaliai ir dedamos į atskirus krepšelius arba „indus“.

6 stiklainių sistema

6 stiklainių sistema

1️ Investavimo arba finansinės laisvės fondas yra pirmasis ir vienas iš svarbiausių stiklainių. Į šį fondą reikia perkelti bent 10% savo pajamų. Visi fondo pinigai turi būti skiriami investicijoms, kurios tau generuotų pasyvias pajamas. Pasimuliuokime: per mėnesį uždirbi 1,000€, reiškia į finansinės laisvės fondą perkeli 100€ ir kiekvieną mėnesį juos kažkur investuoji. Per metus fondo krepšelis siekia 1,200€. Investuojant su 8% grąža per metus galima gauti 96€ pasyvias pajamas. Kiekvieną mėnesį investuojant po 100€ ateinančius 20 metų, sudėtinių palūkanų dėka, tavo investicinis krepšelis sieks 65,000€. Metinės pasyvios pajamos siektų beveik 5,200€. Investuojant periodiškai galima susikurti pastovias pasyvias pajamas. Svarbu, jog niekada šių pinigų nenaudotum asmeniniams poreikiams!

2️ Edukacija ir saviugda yra neatsiejama asmenybės augimo dalis. Į edukacijos stiklainį reikia perkelti 10% pajamų. Šio krepšelio pinigai turi būti skiriami seminarams, mokymams, asmeniniams treneriams, knygoms ar kitai literatūrai, kurių dėka išmoksti naujų dalykų ir augi kaip asmenybė.

3️ Valdant savo finansus reikia nepamiršti save palepinti už tikslingą sistemos laikymąsi. Pramogoms taip pat reikia skirti 10% savo pajamų. Šio krepšelio pinigai galėtų būti skiriami kinui, teatrui, įvairiems renginiams ar kitai veiklai kurią mėgsti. Svarbu, jog kiekvieną mėnesį turi išleisti beveik visus šio krepšelio pinigus, kad galėtum pajausti pinigų laisvės džiaugsmą!

4️ Būtinosios išlaidos yra mūsų kasdienybė. Šiam krepšeliui yra būtina skirti 55% savo pajamų, kurios bus skirtos nuomai, komunaliniams mokesčiams, maistui, mokesčiams, sąskaitoms apmokėti ir visoms kitoms kasdieninėms išlaidoms. Svarbu, jog iš šio krepšelio neturi būti perkami brangūs pirkiniai!

5️ Kartais turbūt užsimanai naujo telefono, didesnio plačiaekranio televizoriaus, naujo automobilio? Šių pirkinių sumos dažnai būna didelės ir šiuos pirkinius reikia pirkti planuotai ir apgalvotai. Ilgalaikiams pirkiniams turi būti skiriama iki 10% pajamų.

6️ Kaip jautiesi darydamas gerus darbus? Turbūt jauti nuostabų vidinį pasitenkinimo jausmą. Skirk bent mažą dalį savo pinigų tiems žmonėms, kurie jų turi mažiau. Jei negali skirti pinigų, tuomet jiems skirk savo laiko, nes laikas yra konvertuojamas į pinigus. Geriems darbams ir labdarai yra reikalinga skirti iki 5% savo pajamų.

O kaip tu valdai savo finansus? Kokias metodikas ar būdus naudoji?

Jei nori gauti daugiau patarimų apie 6 stiklainių sistemą rašyk žemiau ???? komentaruose ????

 

Kiti straipsniai

15 vasario, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Interviu su vidinio rato nariu Eugenijumi Bareiša
4 vasario, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Asmeninis biudžetas: kam reikia skaičiuoti ir planuoti išlaidas
24 sausio, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Vertybinių popierių rinka: kaip veikia ir kam reikalinga?
17 lapkričio, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
PINIGOLOGIJA #18 (FINANSINIS RAŠTINGUMAS)
| Autorius: Andrius Pekarskas
PINIGOLOGIJA #17 (LAIKAS IR JO SVARBA)
| Autorius: Andrius Pekarskas
PINIGOLOGIJA #16 (RINKA)
UAB STARFISH ACADEMY

info@starfishacademy.lt

+370 686 86833

Sekite mus:

SUSISIEKTI
Kontaktu forma footer