Straipsniai

Asmeninis biudžetas: kam reikia skaičiuoti ir planuoti išlaidas

4 vasario, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas

Asmeninis biudžetas: kam reikia skaičiuoti ir planuoti išlaidas

 

Neįmanoma įsivaizduoti šiuolaikinio pasaulio be pinigų. Pinigais atsiskaitoma už atliktą darbą, sumokama už įsigytus daiktus, kurie sukuria komfortišką gyvenimą. Pinigai taip pat gali suteikti pasirinkimo laisvę ir galimybę įgyvendinti savo svajones. Ne, pinigai toli gražu nėra svarbiausi gyvenime, jie yra tik pagalbinis įrankis. Žmonės, kurie išmoksta tą įrankį valdyti, laikui bėgant tampa finansiškai laisvais – laisvais nuo pinigų, laisvais daryti tai, ką trokšta ir laisvais gyventi taip, kaip svajoja.

Žmones galima suskirstyti į dvi grupes: tuos, kurie iš savo pajamų gali ne tik gyventi, bet ir be didelių pastangų sutaupyti, ir tuos, kurie stengiasi sudurti galą su galų, nors pajamos vienų ir kitų yra maždaug vienodos. Visa paslaptis yra tame, kad vieni skaičiuoja savo pajamas ir išlaidas, o kiti nesupranta ir neįvertina asmeninių finansų planavimo svarbos. Kad finansai būtų tvarkingi, juos reikia valdyti, o tvarkingas ir valdomas asmeninis biudžetas – pirmasis žingsnis į finansinę laisvę.

ŽINOK KUR ESI

Taip, norėdami kur nors nukeliauti, pirmiausiai turime žinoti kur esame ir nuo ko pradedame. Žmonės, kurie rūpinasi savo finansine padėtimi, labai nuosekliai ir disciplinuotai seka savo biudžetą bei veda jo apskaitą.

Biudžetas – tai tam tikro laikotarpio pajamų ir išlaidų planas.

Taigi, pirmąją biudžeto dalį sudaro pinigų srautų fiksavimas, o antrąją – planavimas.

Yra įvairių būdų fiksuoti savo pajamas ir išlaidas, pradedant nuo paprasto sąsiuvinio ir skaičiuotuvo, baigiant įvairiomis kompiuterinėmis programomis ir appsais. Kiekvienas gali rasti sau tinkamą ir finansiškai priimtiną sprendimą.

Taip pat yra daug įvairių biudžeto planavimo metodų ir sistemų. Vienas iš patogiausių ir plačiausiai naudojamų planavimo įrankių yra 6 indų metodas.

6 INDŲ METODAS

Šis metodas yra labai paprastas ir tuo pat metu labai veiksmingas. Viskas, ko jums reikia, kai gaunate pajamas, suskirstyti visus pinigus į tam tikras dalis ir sudėti į 6 indus (vokus, sąskaitas ir t.t.). Kiekvienas indas yra skirtas tam tikrai išlaidų sričiai ir iš to indo paimtus pinigus galima išleisti tik tai sričiai.

1 indas – būtinos išlaidos (55 % gautų pajamų).

Visos kasdieninės išlaidos, užtikrinančios patogų gyvenimą: maistas, drabužiai, avalynė, kelionės į darbą, mokėjimai, namų ūkio išlaidos (muilas, šampūnas, milteliai ir kt.), mokesčiai ir t.t.

2 indas – pramogos (10 % gautų pajamų).

Lėšos, skirtos laisvalaikiui ir pramogoms: kinui, teatrui, kavinei, kelionėms, laikui su draugais ir artimaisiais ir t.t.. Kai šios išlaidos suplanuojamos iš anksto, galima kontroliuoti šią sritį, neišleisti per daug ir nenuskriausti savęs.

3 indas – taupymas (10% gautų pajamų).

Šie pinigai skirti investavimui, pasyvių pajamų kūrimui. Šiuos pinigus galima išleisti tik aktyvų kūrimui. Suma kaupiasi, kol neatsiranda tinkamas sandoris. Būtent šio indo pinigai daro pinigus.

4 indas – rezervas (10% gautų pajamų).

Pinigai, priklausantys šiai kategorijai, skirti dideliems pirkiniams (mašinos, televizoriaus pirkimui, namų remontui ir t.t.) ir „saugumo pagalvės“ kūrimui. Tai leidžia ramiai sukaupti reikiamam daiktui neimant paskolos, o kartais apsaugo nuo neplanuotų ir nereikalingų pirkimų. Kai keletą mėnesių taupote kokiam nors daiktui, praeina emocijos ir galite racionaliai pagalvoti, ar tikrai tas daiktas reikalingas ar galite apsieiti ir be jo.

5 indas – dovanos ir labdara (5% gautų pajamų).

Tai pinigai, skirti gimtadienių dovanoms, vestuvėms ir kitoms šventėms. Taip pat galite juos paaukoti labdarai – sergantiems, žvėrelių prieglaudai ar tiesiog padėti vargstantiems.

6 indas – mokslai ir saviugda (10% gautų pajamų).

Tai pinigai, kuriuos jūs investuojate į save, pinigai, skirti asmeniniam augimui. Tai gali būti knygos, seminarai, mokymai ir t.t., taip pat pinigai, skirti sveikam gyvenimo būdui (sporto klubai, sportinė apranga ir t.t.).

Šis metodas yra veiksmingas, nes kiekvieną kartą, susidūrus su tam tikromis, ypač nesuplanuotomis, išlaidomis, jums nereikia svarstyti, galite sau tai leisti ar ne. Pavyzdžiui, draugai kviečia į kelionę, o jūs negalite apsispręsti, važiuoti ar ne. Iš vienos pusės – senai poilsiavote, iš kitos – jau ilgai taupote naujam šaldytuvui ir naujos išlaidos atitolins pirkimo terminą. Naudojantis 6 indų metodu, jums reikia tik pažiūrėti ar laisvalaikiui skirtame inde (vokelyje, sąskaitoje) yra pakankamai pinigų šiai kelionei. Jei ne, tai kelionę atidedat kitam kartui, jei pinigų užtenka, ramia sąžine keliaujate, neaukodami savo poilsio pinigų būtiniems pirkimams.

Nesvarbu, kokį metodą pasirinksite, svarbu valdyti savo pinigus. Tai būtina disciplina, kurios laikosi visi sėkmingi žmonės, ir vienas iš pirmųjų žingsnių, siekiant finansinės gerovės ir nepriklausomybės.

Kiti straipsniai

23 birželio, 2020 | Autorius: Andrius Pekarskas
6 stiklainių sistema – būdas padedantis lengvai valdyti savo finansus
15 vasario, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Interviu su vidinio rato nariu Eugenijumi Bareiša
24 sausio, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Vertybinių popierių rinka: kaip veikia ir kam reikalinga?
17 lapkričio, 2017 | Autorius: Andrius Pekarskas
PINIGOLOGIJA #18 (FINANSINIS RAŠTINGUMAS)
| Autorius: Andrius Pekarskas
PINIGOLOGIJA #17 (LAIKAS IR JO SVARBA)
| Autorius: Andrius Pekarskas
PINIGOLOGIJA #16 (RINKA)
UAB STARFISH ACADEMY

info@starfishacademy.lt

+370 686 86833

Sekite mus:

SUSISIEKTI
Kontaktu forma footer