Straipsniai

Kaip atsikratyti neigiamų finansinių įpročių?

17 balandžio, 2015 | Autorius: Andrius Pekarskas

Kaip vienas nedidelis biudžeto pakeitimas gali reikšti didelį pokytį iš buvimo turtingu į tapimą vargšu

Net daugiau nei mūsų išsilavinimas, mūsų įpročiai yra mūsų gyvenimo atspindys. Įpročiai yra lengvai suformuojami ir sunkiai pakeičiami, ir kai jie yra suformuoti, jie valdo mūsų elgesį – kartais tokiais būdais, kad mes net nepastebime. Dažnai šie blogi įpročiai skatina kitus blogus įpročius. Tai pražūtingas ratas.

Pavyzdžiui, daugelis žmonių nori būti geros fizinės formos. Iš tikrųjų, kaip tik laikas prieš naujus metus ar iš karto po jų, yra tas metas, kai žmonės pradeda daryti sprendimus eiti į sporto salę, kad pagerinti savo fizinę formą. Įsidrąsinę jie eina užsiregistruoti narystei ir pradeda sportuoti. Greitai jie suvokia, kad sportuoti yra sunku ir, kad skauda raumenis. Tai yra momentas, kai blogi įpročiai, susiformavę per daugelį metų, pasireiškia. Jie pradeda spaudinėti „nusnūdimo” mygtuką. „Dar dešimt minučių ir tuomet atsikelsiu ir eisiu į sporto salę,” sako jie. Tuomet tos dešimt minučių virsta valanda. „Aš vėluoju į darbą! Negaliu šį rytą ten eiti, bet nueisiu per pietus,” tuomet sako jie. Per pietus, draugas pasiūlo nueiti užkąsti. „Aš tik šį kartą praleisiu sportą,” sako įpročiai. Ir taip toliau. Iki tol, kol mes visiškai metame sportuoti ir grįžtame prie senų įpročių.

Kalbant apie pinigus, daugelis žmonių turi blogų įpročių.

Daugelis žmonių norėtų būti turtingais. Jie net skaito knygas, tokias, kaip pavyzdžiui Roberto Kijosakio, ir supranta, ką tai jiems duotų. Tačiau jiems trūksta disciplinos, norint tapti turtingais. Jie gali ateiti į seminarą ir išeiti po jo susižavėję ir motyvuoti, bei pasiryžę veikti, kurti savo aktyvus ir didinti finansines žinias, kad vėliau tiesiog būti sustabdytiems savo blogų finansinių įpročių.

Pavyzdžiui, jie gali norėti atidėti pinigų investavimui kiekvieną mėnesį, tačiau kai jie pamato kokių nors blizgučių išpardavimą, kurių jie jau kurį laiką norėjo. „Aš pradėsiu investuoti kitą mėnesį,” sako jie. „Aš noriu įsigyti tai dabar, kad sutaupyti pinigų.” Tuomet, kai ateina kitas mėnesis, jie suvokia, kad jie kiek per daug buvo išėję pavalgyti ir, kad jie visiškai neturės atliekamų pinigų po to kai apmokės sąskaitas. „Aš turiu susimokėti savo sąskaitas” yra jų pasiteisinimas. „Aš pradėsiu investuoti kitą mėnesį”. Tuomet ateina kitas mėnuo ir jie vėl yra toje pačioje padėtyje. „Aš turėčiau perplanuoti savo biudžetą.” galvoja jie, tačiau tuomet prisimena, kad prasidėjo jų mėgstama TV laida. ‘Aš padarysiu tai rytoj.” Taip, jie atsisako savo tikslų investuoti ir leidžia jų neigiamiems įpročiams laimėti.

Turtingas tėtis sakydavo, kad turtingieji turi labai paprastą būdą atsikratyti blogų pinigų valdymo įpročių. „Vargšai moka sau paskiausiai, ir todėl jie yra vargšai”, sakydavo jis. „Tačiau turtingieji pirmiausia moka sau, ir todėl jie turtingi.”

Turtingo tėčio biudžetas skyrėsi nuo daugumos žmonių, nes jis žiūrėjo į savo aktyvų stulpelį  žiūrėjo, kaip į išlaidas – ir jo svarbiausias išlaidas. Kiekvieną mėnesį, nesvarbu kas nutiktų, jis atidėdavo pinigų savo investicijoms, net jeigu jis neturėdavo pakankamai pinigų susimokėti už kitas sąskaitas. Kai Robertas Kijosakis buvo jaunas, jis to nelabai suprato.

„Ar tu sakai, kad neapmoki savo sąskaitų?” paklausė jis.

„Žinoma ne”, atsakė Turtingas tėtis.” Aš tvirtai siekiu mokėti savo sąskaitas laiku. Tik pirmiausia aš moku sau…net prieš tai kai moku valstybei.”

„O kas jeigu tu neturi pakankamai pinigų?” klausė Robertas.

„Aš vis tiek pirmiausia moku sau.” atsakė Turtingasis tėtis.

„Tačiau ar tavęs dėl to nepersekios kreditoriai?”

„Taip”, patvirtino Turtingas tėtis. „Štai kodėl aš visada randu būdų susimokėti laiku.”

Turtingam tėčiui, mokėjimas pirmiausia sau motyvavo jį sunkiau ir sumaniau dirbti tam, kad apmokėti savo sąskaitas ir kreditorių skolas. Jis naudojo baimę nesugebėti apmokėti sąskaitų, situaciją kartais atsiradusią dėl mokėjimo pirmiausia sau, kad motyvuoti save uždirbti daugiau pinigų. Jis dirbdavo papildomus darbus, kūrė kompanijas, prekiavo akcijų biržoje – darė viską ką tik galėjo, kad užtikrinti savo įsipareigojimų vykdymą. Po to, kai sumokėdavo pirmiausia sau, jis išnaudojo kreditorių spaudimą tam, kad sukurti teigiamus pinigų valdymo įpročius.

„Jeigu aš mokėčiau sau paskutinėje eilėje,” sakė jis, „aš nejausčiau jokio spaudimo…tačiau tuo pačiu būčiau nusigyvenęs.”

Dauguma neigiamų įpročių yra baimės rezultatas. Pavyzdžiui, žmonės dažnai daug geria, nes bijo gyvenimo sunkumų ir skausmo. Kiti nevaikšto į sporto salę, nes bijo raumenų skausmo, kurį ji sukelia. Ir kalbant apie pinigus, žmonės lieka vargšais, nes jie bijo nesugebėti apmokėti savo sąskaitų.

Blogų įpročių atsikratymo paslaptis yra savo baimės nugalėjimas, kas, kalbant apie pinigus, prasideda nuo pirmiausia mokėjimo sau ir tos baimės panaudojimo, motyvuojant save uždirbti daugiau pinigų. Taigi, jeigu Jūs ketinate įgyti vieną teigiamą finansinį įprotį šiais metais, tebūnie tai būna mokėjimas pirmiausia sau,  ir tiesiog stebėkite kaip daug kitų gerų finansinių įpročių  atsiras iš šio vienintelio sprendimo.

Ką Jūs ketinate padaryti šiandien, kad pirmiausia mokėti sau ir didinti savo finansinį raštingumą?

[infobox icon=”fi-alert” v2rv=”undefined”]

Norėdami sužinoti daugiau ir didinti savo finansinį raštingumą, pasidomėkite mūsų mokymais.

[/infobox]

Kiti straipsniai

23 birželio, 2020 | Autorius: Andrius Pekarskas
6 stiklainių sistema – būdas padedantis lengvai valdyti savo finansus
17 balandžio, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Informacinės erdvės švara
16 kovo, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Interviu su vidinio rato nare Alina Kraujutiene
15 vasario, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Interviu su vidinio rato nariu Eugenijumi Bareiša
4 vasario, 2018 | Autorius: Andrius Pekarskas
Asmeninis biudžetas: kam reikia skaičiuoti ir planuoti išlaidas
UAB STARFISH ACADEMY

info@starfishacademy.lt

+370 686 86833

Sekite mus:

SUSISIEKTI
Kontaktu forma footer