Kas yra Finansinis Raštingumas?
29 balandžio, 2015 | Autorius: Andrius Pekarskas
Keturi Finansinio Raštingumo principai
Kartą Robertas Kijosakis pasakojo istorija apie finansinį raštingumą ir jo svarbą.
Vieno vyriškio sūnus pradėjo eiti į paruošiamąją grupę darželyje. Mažas berniukas gerai susidorodavo su matematika ir daile, bet jam sunkiai sekdavosi skaitymas. Skaitymas jam buvo didžiausias košmaras. Tai buvo sunkus darbas su maža grąža. Jo tėtis turėjo būti išradingas, kad priversti sūnų skaityti kiekvieną vakarą. Nes suteikus progą, sūnus geriau eitų pažaisti.
Problema buvo ne tai, kad berniukas nemėgo skaityti. Jam patiko, kai tėtis visada skaitydavo už jį. Problema buvo tai, kad mokymasis skaityti buvo sunki užduotis ir buvo paprasčiau leisti kitiems daryti tai už jį. Per šią vasarą, visgi, galiausiai įvyko proveržis. Dabar berniukas nesustoja skaityti. Jis vis prašosi į biblioteką. Jis praleidžia valandas ant sofos skaitydamas knygas. Jam patinka skaityti.
Kaip ir daugeliui vaikų jo amžiuje, berniukui buvo sunku pereiti iš neraštingo į raštingo būseną. Bet, kai jis peržengė per sunkiąją dalį, mokantis skaityti, jis sužydėjo.
Suaugę, daugelis iš mūsų moka skaityti. Mes peržengėme nesėkmių ruožą iki tol kol tapome raštingi. Laimei, tai vienas dalykas, kurį gerai daro mokyklos. Tačiau daugeliui suaugusių yra viena raštingumo forma, kurios labai trūksta – finansinis raštingumas.
Mūsų mokyklos gerai moko skaityti, rašyti ir skaičiuoti, tačiau jos yra niekam tikusios ruošiant žmones elgtis su pinigais.Beveik kiekvienas žmogus, kuris baigia mokyklą yra finansiškai neraštingas.
Jeigu Jūs norite būti turtingi, Jūs privalote turėti aukštą finansinio raštingumo lygį.
Geros žinios yra tai, kad Jūs galite tapti finansiškai raštingais. Tai bus sunkus darbas, daug mokymosi, bandymų ir klaidų – tačiau dividendai bus to verti.
Tapimo finansiškai raštingu esmė yra suprasti keturis fundamentalius finansinio raštingumo principus.
#1 – Skirtumas Tarp Aktyvo ir Įsipareigojimo
Daugelis žmonių mano, kad jie žino, kas yra aktyvas. Pavyzdžiui, jūs greičiausiai galvojate, kad Jūsų namas ar butas yra aktyvas – tačiau taip nėra. Tiesa yra tai, kad yra du aktyvo apibrėžimai.
Buhalteriai naudoja vieną apibrėžimą, kuris reikalauja daug finansinių pratimų, kad leisti žmonėms ar įmonėms jausti turtingesniais, nei jie iš tikro yra. Tai išsaugo jų darbo vietas ir palaiko jų klientų palaimingą nežinojimą.
Turtingi, naudoja kitą apibrėžimą, paremtą paprastumu ir realybe. Aktyvas – bet kas, kas įdeda pinigus į Jūsų kišenę, o įsipareigojimas – bet kas, kas išima pinigus iš jūsų kišenės.
Jūsų namas ar butas nėra aktyvas, nes jis atima iš Jūsų pinigus kiekvieną mėnesį. Net jeigu Jūs esate visiškas namo savininkas, jūs vis tiek apmokate mokesčius, komunalines paslaugas ir dar daug visko.
Bet, jeigu Jūs esate nuomojamo nekilnojamo turto savininkas, tai gali būti aktyvu – jeigu jis atneša Jums pajamų kiekvieną mėnesį, pinigų srauto forma. Kai Jūsų nuomininkai moka nuomą, jie dengia Jūsų šio būsto komunalines, mokesčių ir kitas išlaidas.
#2 – Pinigų Srautas prieš Kapitalo Prieaugį
Daugelis žmonių investuoja į kapitalo prieaugį. Turtingi investuoja į pinigų srautą.
Paprasčiau sakant, investavimas į kapitalo prieaugį yra panašus į lošimą. Jūs investuojate savo pinigus ir tikitės, kad kaina augs. Pavyzdžiui, daug žmonių perka namą tikėdamiesi, kad jie galės jį parduoti vėliau už didesnius pinigus. Tuo tarpu, jiems reikia mokėti paskolą ir namo išlaikymo išlaidas. Pinigai palieką jų pinigines. Tai įsipareigojimas.
Problema tai, kad, kai Jūs investuojate į kapitalo prieaugį, Jūs nekontroliuojate ar kainą kils ar kris, ir didesnė problemą yra tai, kad, jeigu Jūs gaunate pelno, Jūs mokate didžiausius mokesčius.
Priešingai, turtingieji investuoja į pinigų srautą. Taigi, pavyzdžiui, jie perką nekilnojamą turtą už kitų žmonių pinigus, suranda nuomininkus, kurie apmokės išlaidas, surenka nuomą kiekvieną mėnesį. Tai tampa aktyvu. Ir jeigu dar yra ir kapitalo prieaugis, tai – bonusas.
Investuodami dėl pinigų srauto, vietoje kapitalo prieaugio, turtingi kontroliuoja savo pajamas ir moka mažiausius mokesčius – o kartais ir visai jokių mokesčių.
Tačiau, investavimas dėl pinigų srauto, nors ir paprastos koncepcijos, reikalauja stipraus finansinio raštingumo tam, kad priimti Jūsų pačių finansinius sprendimus.
#3 – Naudoti skolas ir mokesčius, kad tapti turtingesniais
Jūsų finansų patarėjas sakys Jums, kad skola yra blogai ir mokesčiai yra neišvengiami. Tačiau turtingieji supranta, kad tiek skolos, tiek ir mokesčiai gali būti panaudoti kuriant didžiulius turtus.
Kalbant apie skolas, yra dvi jų rūšys – geros ir blogos. Kai Jūsų finansų patarėjas sako Jums vengti skolų, jis turi galvoje vengti blogų skolų.
Blogos skolos atsiranda skolinantis pinigus įsipareigojimams, kaip pavyzdžiui kreditine kortele pirkti televizorių ar vykti atostogų lizingu, skolintis banke namui, kur gyvensite ar pan.
Vengti skolų yra geras patarimas, tik bėda ta, kad Jūsų finansų patarėjas nepapasakos Jums apie geras skolas.
Gera skola – tai skola, panaudota įsigyti aktyvams, pavyzdžiui nuomojamam nekilnojamam turtui.
Kai Jūs naudojate banko pinigus įsigyti, pinigų srautą duodančiam nekilnojama turtui, Jūs naudojate mažiau pinigų iš savo kišenės, kad jį įsigyti, mokėdami tik pradinę įmoką vietoje visos kainos, ir Jūsų nuomininkų nuomos mokestis išmoka Jūsų skolą, tuo pačiu metu, kai jūs jau turite aktyvą ir renkate pelną.
Kalbant apie mokesčius, turtingieji supranta, kad vyriausybės rašo mokesčių įstatymus tam, kad skatinti tam tikrą elgesio tipą. Jeigu vyriausybės nori, kad Jūs statytumėte įperkamus namus, jos duos Jums nuolaidų lengvatų. Jeigu jos nori paskatinti Jus ieškoti naftos, jos duos Jums mokesčių lengvatų Jeigu jos nori matyti matyti mažesnįbedarbystės lygį, jos duos Jums mokesčių lengvatų.
Paslaptis yra tai, kad daugelis mokesčių lengvatų yra sukurtos tam, kad padėti verslininkams ir investuotojams. Su tinkamu finansinio raštingumo lygiu, Jūs taip pat galite išnaudoti mokesčių įstatymus ne tik tampat turtingesniais, bet ir nemokant nieko mokesčiais.
Gerų skolų išnaudojimas ir tapimas turtingesniu per mokesčius reikalauja aukšto finansinio intelekto. Tačiau kiekvienas gali išmokti ir naudoti šiuos principus praktikoje.
#4 – Priimti savo pačių finansinius sprendimus
Kai Jūs neesate tikri dėl savo žinių apie pinigus, Jūs leidžiate kitiems daryti finansinius sprendimus už Jus.
Jūs leidžiate brokeriui spręsti kaip Jūsų pinigai turi būti investuojami. Jūs leidžiate Jūsų bankui sakyti Jums, kokių palūkanų verti Jūsų pinigai. Jūs sekate bet kokią investavimo madą, kuri yra populiari naujienose.
Turtingieji neseka paskui minias. Jie nustato tendencijas ir jau būna nuėję, kai tendencijos tampa masiniu reiškiniu. Kokia jų paslaptis? Jie galvoja patys už save apie pinigus ir daro savo pačių finansinius sprendimus, nes jie turi aukštą finansinį intelektą.
Didelių turtų sukūrimo pagrindas yra gilus suvokimas, veiksmas ir didelė išmintis žinant, kuri veiksmų kryptis yra geriausia.
Ši suvokimo ir išminties rūšis ateina tik per aukštą finansinį intelektą, įgytą ugdant save finansiškai.
Ar Jūs esate pasirengę didinti savo tikrumą, kalbant apie pinigus, didindami savo finansinį išprusimą? Ar Jūs pasirengę pradėti priimti savo pačių finansinius sprendimus?
[infobox icon=”fi-alert” v2rv=”undefined”]Sekite naujienas mūsų svetainėje ir sužinosite, kur, kada ir kaip Jūs galėsite pagilinti savo finansines žinias ir suprasti, kuria kryptimi judėti norite[/infobox]